sklep żółty cesarz

głodówka

kontakt
jeden krok wstecz  
na początek

Dieta dla serca

Z doktorem Andrzejem Kaweckim - lekarzem pracującym w Stanach Zjednoczonych i zajmującym się tam medycyną prewencyjną i leczeniem chorób dietą, rozmawia Agnieszka Olędzka
nr 58/? ?
- W ostatnich latach, w państwach wysoko uprzemysłowionych, coraz większą popularnością, zarówno wśród pacjentów jak i lekarzy, cieszą się metody leczenia wykorzystujące naturalne możliwości samoleczenia się organizmu. Jeszcze do niedawna lekarze uważali, że raz powstałej miażdżycy naczyń i spowodowanej nią choroby serca nie da się odwrócić. Uważano, że jedynie można zwolnić postęp choroby, poddając pacjenta kuracji silnymi lekami lub poprzez zabieg chirurgiczny.
Obecnie sporo uwagi w Stanach Zjednoczonych zwraca się na program doktora Deana Ornisha, w którym stosuje on leczenie, głównie chorób serca, dietą wegetariańską.
- To właśnie dr Dean Ornish z Uniwersytetu Kalifornijskiego jako pierwszy udowodnił możliwość cofnięcia się zmian miażdżycowych bez stosowania leków. Osiągnął to stosując kompleksowy program rehabilitacyjny, którego głównym komponentem jest dieta wegetariańska. Wcześniej lekarze zalecali chorym dietę, która ograniczała tłuszcze zwierzęce poprzez spożywanie chudego mięsa, drobiu i ryb. Dieta ta nie przynosiła jednak spodziewanych efektów leczniczych, chociaż chorzy, którzy ją stosowali osiągali w ten sposób pewną redukcję ryzyka zawału. Jednakże zmiany miażdżycowe postępowały nadal i nie dochodziło do cofania się istniejących zmian chorobowych. Doktor Ornish postanowił sprawdzić, czy przy bardziej rygorystycznej dla pacjentów diecie niskotłuszczowej eliminującej w ogóle mięso z jadłospisu, postęp choroby zostanie zatrzymany. Okazało się, że nie tylko następuje zahamowanie postępu choroby, ale także cofają się już zaistniałe zmiany miażdżycowe. Prawdziwa siła lecznicza diety leży w potrawach roślinnych i w redukcji ilości spożywanych tłuszczów oraz eliminacji cholesterolu. Miałem okazję zapoznać się osobiście z programem dr Ornisha, pracując w jego Instytucie w Kalifornii. Pacjenci od dziecka wychowani na diecie mięsnej dostosowali się do nowego sposobu jedzenia, przyjmując entuzjastycznie poprawę swojego stanu zdrowia.
Dużym osiągnięciem doktora Ornisha jest to, że jego Program został zaakceptowany przez Medicare - największe federalne ubezpieczenie w Stanach Zjednoczonych, jako alternatywa do zabiegów chirurgicznych na sercu oraz powszechny sposób leczenia miażdżycy naczyń serca i zapobiegania zawałom. Tak więc, Amerykanie mogą wybierać pomiędzy leczeniem konwencjonalnym, w którym pacjent poddaje się biernie zabiegom medycznym, a specjalnym programem stworzonym przez dr Ornisha, gdzie głównym czynnikiem leczniczym jest specjalna dieta wegetariańska. Program ten obecnie stosowany jest dla 1800 pacjentów w wybranych szpitalach uniwersyteckich w różnych stanach.

- Jaka jest skuteczność leczenia za pomocą programu dr Ornisha?
- Aby udowodnić możliwość uleczenia miażdżycy naczyń serca, naukowcy przeprowadzili następujące doświadczenie: wyselekcjonowano pacjentów cierpiących na chorobę serca, u których za pomocą specjalistycznych badań angiograficznych wykazano poważne zmiany miażdżycowe. Następnie pacjenci ci zostali podzieleni na dwie grupy. Grupa kontrolna była prowadzona według standardowo zalecanej przez lekarzy diety, zakazu palenia, stosowano także rozmaite leki. Grupa testowana natomiast, rozpoczęła dietę wegetariańską, ubogą w tłuszcze. W zaleconej diecie tylko 10% wszystkich kalorii mogło pochodzić jedynie z tłuszczów roślinnych. Poza tym, pacjenci w tej grupie, dodatkowo rozpoczęli program ćwiczeń fizycznych, a także byli uczeni, jak opanowywać stres za pomocą ćwiczeń oddechowych, medytacji, jogi i innych technik.
Okazało się, że u 82% pacjentów biorących przez okres jednego roku udział w tym programie, doszło do cofnięcia się zwężenia miażdżycowego naczyń wieńcowych serca. Ponadto częstotliwość występowania bólów wieńcowych zmniejszyła się o 91% w grupie pacjentów biorących udział w programie, podczas gdy w grupie kontrolnej leczonej standardowo, ilość ta wzrosła aż o 165 %. Pacjenci już od początku stosowania programu zaczynali czuć się lepiej.

- Jakie jest oficjalne stanowisko świata medycznego w Stanach Zjednoczonych dotyczące wegetarianizmu?
- Dieta wegetariańska jest oficjalnie uznawana jako jeden z najzdrowszych sposobów odżywiania się w USA. American Dietetic Association w specjalnym raporcie na temat diety wegetariańskiej
stwierdza, że jest to zdrowa i bezpieczna dieta dla wszystkich grup wiekowych a także dla kobiet w ciąży. Stosując dietę wegetariańską zapobiegamy powstawaniu wielu chorobom, a także skutecznie możemy leczyć choroby już zaistniałe. Takie samo stanowisko zajmuje Amerykański Departament Rolnictwa, który stwierdza, że dieta wegetariańska jest zdrowym wyborem dla Amerykanów. Na zajęcie takiego stanowiska przez Sekretariat Rolnictwa, Zdrowia i Służb Publicznych wpłynął raport 25 najwybitniejszych ekspertów z zakresu odżywiania i zdrowia w Stanach Zjednoczonych, którzy zgodnie, po wieloletnich badaniach, stwierdzili, że wegetarianie cieszą się doskonałym zdrowiem i w swoich zaleceniach dla społeczeństwa amerykańskiego zaproponowali, aby jarzyny, owoce oraz zboża zajęły główne miejsce w odżywianiu. Należy ubolewać, że instytucje odpowiedzialne za politykę żywnościową w Polsce, nie zajęły do tej pory zdecydowanego stanowiska w sprawie korzyści zdrowotnych wynikających ze stosowania diety wegetariańskiej.

- Odpowiedzialne za zdrowie naszego społeczeństwa instytucje, nie tylko nie zajęły żadnego konstruktywnego stanowiska, ale nawet nie zadały sobie trudu śledzenia informacji napływających z innych państw. Dieta wegetariańska jest uznawana za doskonałą i służącą zdrowiu dietę nie tylko w USA, ale także we wszystkich państwach zachodnich.
Tymczasem u nas powtarzane są, dawno już nieaktualne, obalone przez naukowców argumenty o niewystarczającej ilości białek w diecie wegetariańskiej czy wegańskiej, czy o niedoborach witamin.
- W kwestii podaży białka w diecie, udowodniono już, że typowa dieta w krajach uprzemysłowionych zawiera nadmierne ilości białek pochodzenia zwierzęcego przy równoczesnym braku spożycia odpowiednich ilości owoców i warzyw. W przeszłości, przez wiele lat, panowała błędna teoria, sformułowana jeszcze w XIX wieku, utrzymująca, że należy spożywać duże ilości białka, nawet do 120 g dziennie. Obecnie wiadomo, że zapotrzebowanie dorosłego organizmu na białko jest o wiele niższe i wystarczy, gdy wynosi ono około 40 g. dziennie. Największą procentowo zawartość białka, bo aż 25 do 35% zawierają mięsa, ryby i sery. Fasole i orzechy zawierają około 12% białka, a większość jarzyn od 3,5 do 10%. Nadmiar białka nie jest magazynowany w organizmie, tak jak na przykład tłuszcz, lecz po zmetabolizowaniu jest wydalany z moczem.
W krajach uprzemysłowionych konsumuje się przeciętnie dwa razy za dużo białka, co przyczynia się do powstawania osteoporozy powodującej prawdziwą "epidemię" złamań szyjki kości udowej u kobiet po menopauzie. Według szacunków WHO, stosowaniem prawidłowej diety, można zapobiec powstawaniu aż 35% nowotworów, a następnych 30% można uniknąć eliminując palenie tytoniu. National Cancer Institute - główny amerykański ośrodek powołany do badania chorób nowotworowych, ocenia że nieprawidłowe odżywianie powoduje powstawanie od 35 do 60% wszystkich nowotworów, podczas gdy, na przykład: wpływ zanieczyszczenia powietrza i wody powoduje zaledwie 1 do 5%, promieniowanie radioaktywne - 3%. Wysokokaloryczna dieta z dużą zawartością tłuszczów jest przyczyną powstawania nowotworów prostaty, piersi, jelita grubego, żołądka, trzustki i wielu innych.

- Czy dieta wegetariańska w Stanach Zjednoczonych polecana jest także dla dzieci?
- Znany na całym świecie, a zapewne także i w Polsce, pediatra amerykański dr Benjamin Spock, autor najpopularniejszej książki o wychowaniu dzieci, napisał ostatnio, że dieta wegetariańska jest najlepszą dietą dla dzieci i zachęca rodziców do jak najwcześniejszego przyuczania dzieci do spożywania potraw roślinnych. W ostatnim wydaniu jego popularnej książki znalazł się rozdział dotyczący wegetarianizmu. Należy starać się, aby jadłospisy dla dzieci były różnorodne i zawierały rozmaite produkty roślinne. Dieta wegetariańska jest tym lepsza im bardziej urozmaicona. Powinna zawierać rośliny strączkowe, nasiona, orzechy, różnorodne warzywa, owoce, kasze itd.

- Szkoda, że u nas na rynku księgarskim funkcjonuje stare wydanie tej książki.

Doktor Andrzej Kawecki prowadzi prywatną praktykę lekarską w Stanach Zjednoczonych, gdzie specjalizuje się w medycynie prewencyjnej. Jest członkiem American College of Nutrition, American College of Preventive Medicine, a także Physicians Commitete for Responsible Medicine.
W Polsce pracuje nad wdrożeniem programu "Zdrowe Serce".Autor: Agnieszka Olędzka

tematy pokrewne:

>>>> Bawełniane ciuszki - Moda etyczna   - Naturalne, bawełniane ubranka wyprodukowane bez użycia chemii rolnej powinny być standardem w ubieraniu niemowląt.

>>>> Makrobiotyka to sztuka długowieczności   - Adelbert Nelissen jest uznanym na całym świecie nauczycielem zdrowego odżywiania oraz jednym z pionierów makrobiotyki. Zajmuje się makrobiotyką ponad 30 lat
nr 120 maj 2010

>>>> Kosmiczne jedzenie   - Spójrzmy na sposób jadania w aspekcie
nr 54 październik / 1999

>>>> Lekarz radzi   - Doktor Ewie Pietkiewicz-Rok, pediatrze pytania zadają mamy obecne na tygodniowym spotkaniu...
nr 54 październik / 1999

>>>> Wegetarianka w ciąży   - Gdy zaszłam w ciążę, byłam wegetarianką od prawie dziesięciu lat, a mój mąż - przez pięć...
nr 55 /

>>>> Głodówka lecznicza   - Osoby podejmujące co jakiś czas, na przykład raz w roku na wiosnę, co najmniej 10 dniową głodówkę leczniczą mogą mieć
nr 84 styczeń-luty / 2003

>>>> Trudna sztuka odchudzania   - Czy istnieje dieta doskonała?
Dlaczego dieta wysokobiałkowa szkodzi?
Czy wilczy apetyt pozwoli utrzymać figurę?
Dlaczego Natura walczy o tłuszczyk?
Czy ktoś zna otyłych wegan?

nr 67 kwiecień / 2001

>>>> GALARETOWANIE W WEGETARIAŃSKIM STANIE   - Niektóre wegetariańskie artykuły żywnościowe mogą zawierać przetworzone zagęszczacze lub żelatynę.
nr 66 marzec / 2001

>>>> DIETA A GRUPA KRWI   - W 1998 roku warszawskie wydawnictwo Mada wydało książkę Petera D'Adamo i Catherine Whitney Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi. Książka prezentuje interesującą tezę i cieszy się niesłabnącym powodzeniem...
nr 61 lipiec-sierpień / 2000

>>>> Wegetarianka w ciąży   - Gdy zaszłam w ciążę, byłam wegetarianką od prawie dziesięciu lat, a mój mąż - przez pięć. Żyliśmy w mieście, w którym pozostawanie wegetarianami było uważane za prawie normalną sprawę. ...
nr 55 /

>>>> Nowa medycyna dr Hamera   - O lekarzu propagującym bardzo nieszablonowy sposób rozumienia nowotworów i okolicznościach towarzyszących.
nr 100 październik 2005

>>>> Dieta odchudzająca   - Każda próba sterowania brzuchem przez głowę jest z góry skazana na niepowodzenie – taką wypowiedź usłyszałam niedawno z ust dietetyka.
nr 100 październik / 2005

>>>> Życie to akt natury   - Macierzyństwo daje nam, kobietom, szanse na odkrywanie swojego potencjału i własnych możliwości; przede wszystkim jednak dostarcza nam motywacji do osobistego rozwoju. Dar życia to największy dar, który zarazem otrzymujemy i ofiarujemy.
nr 103 czerwiec 2006

>>>> STEWIA - słodkie ziółko   - Stevia rebaudiana jest rośliną zielarską pochodzącą z Paragwaju, gdzie Indianie Guarani od setek lat używają jej liści głównie do słodzenia, zwłaszcza herbaty paragwajskiej zwanej mate...
nr 102 luty 2006

>>>> Rola diety   - w holistycznym podejciu do zdrowia kobiet

nr 101 grudzień 2005

>>>> Dlaczego nie lubię
budyniowego wegetarianizmu?
Część 1 
  - Z Elżbietą Margot Kosińską - specjalistką z dziedziny zdrowego żywienia,
autorką wielu artykułów o candidzie, alergiach i nietolerancjach pokarmowych rozmawia Agnieszka Olędzka

nr 89 październik/listopad 2003

>>>> Dlaczego nie lubię
budyniowego wegetarianizmu?
Część 2 
  - Z Elżbietą Margot Kosińską - specjalistką z dziedziny zdrowego żywienia, autorką wielu artykułów o candidzie, alergiach i nietolerancjach pokarmowych
rozmawia Agnieszka Olędzka

nr 90 grudzień 2003

>>>> Dlaczego nie lubię
budyniowego wegetarianizmu?
Część 3 
  - Z Elżbietą Margot Kosińską - specjalistką z dziedziny zdrowego żywienia,autorką wielu artykułów o candidzie, alergiach i nietolerancjach pokarmowych
rozmawia Agnieszka Olędzka

nr 91 luty 2003

>>>> Dlaczego nie lubię budyniowego wegetarianizmu
Część 4
Wewnętrzne Przemiany 
  - Z Elżbietą Margot Kosińską - specjalistką z dziedziny zdrowego żywienia,autorką wielu artykułów o candidzie, alergiach i nietolerancjach pokarmowych rozmawia Agnieszka Olędzka

nr 92 kwiecień-maj 2004

>>>> Czas Candidy
część 1 
  - o niebezpiecznym saprofitycznym drożdżaku bytującym w naszych jelitach, który - gdy stworzymy mu poprzez niewłaściwe odżywianie dobre warunki - rozwija się niszcząc nasze zdrowie

nr 33 maj 1997

>>>> Candido, żegnaj
część 2 
  - o niebezpiecznym saprofitycznym drożdżaku bytującym w naszych jelitach, który - gdy stworzymy mu poprzez niewłaściwe odżywianie dobre warunki - rozwija się niszcząc nasze zdrowie

nr 35 lipiec-sierpień 1997

>>>> EGZORFINY A POKARMOMANIA   - czyli DLACZEGO KOCHAMY SWOJE ALERGENY?
Zastanawia się Elżbieta Margot Kosińska - specjalistka z dziedziny zdrowego żywienia, autorka wielu artykułów o alergiach i nietolerancjach pokarmowych

nr 35 lipiec-sierpien / 1997

>>>> Ilość niszczy jakość   - O nawykach żywieniowych, szczególnie o tych kształtowanych od dzieciństwa i trudnych do zmiany, błędach żywieniowych popełnionych na niemowlęciu i innych z Elżbietą Margot Kosińską specjalistką z dziedziny zdrowego żywienia rozmawia Agnieszka Olędzka
nr 1 styczeń-luty 2007

>>>> Szczepienia - niewygodne fakty   - Są to obszerne fragmenty listu, jaki napisała pani prof dr Maria Dorota Majewska z Instytutu Psychiatrii i Neurologii, Zakład Farmakologii w sprawie szczepionek obowiązkowych w Polsce zawierających śmiertelne dawki rtęci.
nr 117 listopad 2009

>>>> LECZNICZE GONGI   - Z mistrzem gry na gongu, zielarzem – Stanisławem Olszewskim rozmawia – Agnieszka Olędzka
nr 108 lipiec-sierpień 2007


Znaleziono 25 artykułów związanych z tematem Zdrowe odżywianie.
- [ do^góry ] - [ spis działów ] - [ antykariera ] - [ ekologia ] - [ kosmetyki ] - [ kultura ] - [ lekarze ] - [ medycyna ] - [ nieznane ] - [ rośliny ] - [ rozmowy ] - [ wegetarianizm ] - [ odżywianie ] - [ wegetarianie ] - [ zwierzęta ] -