jeden krok wstecz  
na początek

Naturalne metody leczenia menopauzy

W kulturach zachodnich menopauza jest zwykle kojarzona z utratą, między innymi, młodości i płodności. Ale jest wiele innych kultur, w których jest ona odbierana jako zjawisko pozytywne....
nr 59/? ?


Dla przykładu: problem menopauzy prawie nie istnieje wśród japońskich kobiet. W starożytnych kulturach Majów lub Greków menopauza również odbierana była jako pozytywny okres w życiu kobiety.

Pojawienie się pierwszych objawów okresu menopauzalnego jest dla wielu kobiet dużym zaskoczeniem. Symptomy mogą pojawiać się już u 35 letnich kobiet i trwać do dziesięciu lat, zanim dojdzie do całkowitego zaniknięcia okresu miesiączkowego. Jednym z pierwszych symptomów może być budzenie się we wczesnych godzinach rannych i niemożność ponownego zaśnięcia. U niektórych kobiet początkowo mogą pojawiać się krwawienia międzymiesiączkowe, nadmierne pocenie, drażliwość, problemy z koncentracją, obniżenie popędu płciowego, uczucie słabości lub charakterystyczne uderzenia gorąca do głowy. W okresie menopauzalnym dochodzi do stopniowego obniżania się poziomów hormonów płciowych, co doprowadza do zaburzenia równowagi hormonalnej całego organizmu. Następuje zaburzenie stanu równowagi pomiędzy antagonistycznie działającymi estrogenami a progesteronem. Dominacja estrogenów jest najczęściej występującym problemem okresu menopauzalnego. Pomimo, że poziomy estrogenów zmieniają się okresowo (czasami są za wysokie a czasami za niskie), produkcja progesteronu znacznie się obniża lub nawet całkowicie zanika podczas wielu cyklów menstruacyjnych. W normalnym cyklu miesiączkowym przysadka wydziela hormon FSH, który stymuluje produkcję estrogenów w jajnikach. W połowie cyklu przysadka dodatkowo zaczyna produkować hormon LH, który wywołuje owulację i stymuluje w jajniku produkcję progesteronu przez ciałko żółte pęcherzyka. Jeżeli nie następuje zapłodnienie produkcja estrogenu i progesteronu spada wywołując menstruację na końcu cyklu miesiączkowego. W okresie menopauzalnym wskutek szeregu czynników owulacja nie występuje i zanika produkcja progesteronu, co właśnie doprowadza do dominacji estrogenów. Jeżeli więc kobieta zaczyna nieregularnie miesiączkować, cierpi na drażliwość i zmiany nastrojów, przybiera na wadze, ma obniżony popęd płciowy, trudności z koncentracją, cysty w piersiach lub włókniaki macicy, to istnieje podejrzenie, że cierpi na typowy zespół dominacji estrogenów.

Rezultaty sondażu Gallupa przeprowadzonego niedawno wśród Amerykanek w wieku od 50 do 65 roku na temat menopauzy wykazują, że 51 procent kobiet w wieku menopauzalnym uważa ten okres życia za najszczęśliwszy i bardziej satysfakcjonujący w porównaniu do okresu miedzy 20 a 50 rokiem życia.

Większość kobiet tylko w niewielkim stopniu odczuwa symptomy menopauzy, lecz około 20 procent kobiet doświadcza poważnych zmian psychicznych oraz fizycznych symptomów uniemożliwiających im normalne funkcjonowanie. W Stanach Zjednoczonych w takich wypadkach lekarze często stosują hormonalne leczenie menopauzy. Obecnie, zamiast wcześniej powszechnie stosowanych hormonów syntetycznych, zaleca się stosowanie hormonów pochodzenia roślinnego, które mają identyczną budowę chemiczną do hormonów ludzkich.
Najgroźniejszym skutkiem ubocznym długoterminowego stosowania terapii hormonalnej jest zwiększenie ryzyka wystąpienia nowotworów piersi. W związku z tym nie powinna ona być stosowana u kobiet z rodzinną historią występowania raka piersi. Ponadto stosowanie terapii hormonalnej może pogorszyć kolkę wątrobową i choroby wątroby, zaburzać krzepliwość krwi lub powodować krwawienia pochwowe. Długoterminowe stosowanie hormonów zalecam tylko w celu zahamowania ostro postępującej osteoporozy, a krótkotrwałą terapię w przypadkach występowania silnych objawów menopauzalnych nie ustępujących po zastosowaniu naturalnych terapii. W tych przypadkach leczenie może być podjęte wyłącznie po laboratoryjnym potwierdzeniu zaburzonego poziomu hormonów.
Prawidłowa dieta, regularne ćwiczenia fizyczne oraz redukcja stresu to podstawowe zmiany jakie muszą w tym okresie zaadoptować kobiety w celu przywrócenia równowagi hormonalnej. Wiele naturalnych sposobów leczenia może skutecznie pomóc w zwalczaniu symptomów menopauzy i najczęściej terapia hormonalna nie jest potrzebna. Należą do nich specjalna dieta, niektóre preparaty ziołowe, oraz ćwiczenia relaksacyjne, które w znacznym stopniu pomagają zredukować zaburzoną równowagę hormonalną.

Tabele:
Objawy niskich poziomów estrogenów
uderzenia gorąca
pocenie nocne
suchość pochwy
bóle głowy
palpitacje serca
depresja
problemy z pamięcią
chwiejność nastroju
wypadanie włosów
bezsenność
nerwowość

Objawy niskiego poziomu progesteronu
bóle głowy
drażliwość
obniżony popęd płciowy
obrzęki piersi
chwiejność nastroju
depresja
lęki
nerwowość
trudności z koncentracją

Lecznicze preparaty ziołowe

Używane od tysiącleci naturalne wyciągi ziołowe są bezpieczną i skuteczną alternatywą dla leczenia hormonalnego. Przy leczeniu uderzeń gorąca i innych symptomów menopauzalnych zalecane jest stosowanie czterech preparatów ziołowych: Cimicifuga racemosa, Angelica sinensin, Glycyrrhiza glabra oraz Vitex agnus-cactus. Cimicifuga racemosa jest najpopularniejszym preparatem ziołowym powszechnie stosowanym w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. W Niemczech przeprowadzono wiele doświadczeń potwierdzających skuteczność tego zioła w leczeniu objawów menopauzy. Badania przeprowadzone na ponad 600 pacjentkach wykazały całkowite ustępowanie objawów menopauzalnych u ponad 80 % pacjentek po ośmiu tygodniach leczenia. Większość pacjentek odczuwa znaczną poprawę już po czterech tygodniach terapii ziołowej .

Dieta
Kobiety na diecie wegetariańskiej odczuwają najczęściej tylko łagodne objawy lub przechodzą menopauzę całkowicie bezobjawowo. Symptomy menopauzalne bardzo rzadko występują w tych rejonach świata, gdzie stosowana jest dieta oparta na produktach roślinnych. Dzięki diecie wegetariańskiej nie otrzymują nadmiernej ilości estrogenów pochodzących z mięsa. Mięso pochodzące z hodowli według nowoczesnych technologii zawiera duże ilości estrogenów. Związki o chemicznej budowie estrogenów znajdują się także w wielu innych produktach spożywczych oraz przemysłowych. Natomiast spożywanie dużych ilości produktów roślinnych zawierających tzw. fitoestrogeny posiada działanie ochronne. Fitoestrogeny są to naturalne hormony roślinne, które mają zdolność przyłączania się do estrogennych receptorów w organizmie człowieka. Blokując receptory estrogenne przyczyniają się do zbalansowania nadmiernej ilości hormonów estrogennych występujących w organizmie kobiety w okresie menopauzalnym. Do pokarmów bogatych w fitoestrogeny zaliczamy: soję, siemię lniane, orzechy, pełne ziarna zbóż, jabłka, seler, pietruszkę, marchew, czosnek, fasolę i wiele innych warzyw i owoców. Podczas gdy łykanie syntetycznych estrogenów może zwiększyć ryzyko wystąpienia nowotworów piersi, fitoestrogeny przeciwnie, blokują rozwój ewentualnego nowotworu, a także zapobiegają takim chronicznym chorobom jak zwyrodnienia stawów, chorobie wieńcowej serca oraz zaćmie ocznej.

Soja jest powszechnie zalecana przy leczeniu typowych dla okresu menopauzalnego uderzeń gorąca do głowy oraz suchości pochwy, a także w zapobieganiu nowotworom piersi. Ziarna soi zawierają fitoestrogeny zwane isoflawonami. Jedna szklanka ziaren soi zawiera około 300 mg isoflawonów. Wykazano, że kobiety spożywające już połowę tej porcji dziennie odczuwają znaczną poprawę symptomów menopauzalnych. Zaleca się więc codzienne spożywanie soi w postaci mleka sojowego, tofu, ziaren.
Siemię lniane jest również produktem bogatym w fitoestrogeny z grupy lignin, a także zawiera niezbędne kwasy tłuszczowe Omega-3. Dzięki tym składnikom siemię lniane redukuje uderzenia gorąca i jest szczególnie ważne dla utrzymania zdrowia układu rozrodczego. Zaleca się spożywanie dziennie 1-2 łyżek stołowych zmielonego siemienia.

Tabela
Zasady dietetyczne zapobiegające dominacji estrogenów

Spożywanie soji i produktów sojowych, owoców cytrusowych oraz siemienia lnianego. Zmniejszają one produkcję estrogenu oraz zapobiegają łączeniu estrogenów z ich receptorami.
Unikanie spożywania produktów mlecznych i zastępowanie ich produktami sojowymi.
Eliminacja mięsa z diety - mięso podnosi poziom estrogenów w organizmie oraz z powodu dużej zawartości tłuszczów powoduje bolesne miesiączki oraz pogarsza endometriozę.
Unikanie kawy, alkoholu, czekolady, cukru, soli, smażonych i tłustych produktów - wszystkie one utrudniają metabolizowanie estrogenów i ich eliminację z organizmu.
Spożywanie niskotłuszczowych produktów z wysoką zawartością błonnika - pomagają one w eliminowaniu estrogenów z jelita zapobiegając ich absorpcji.

Ćwiczenia fizyczne
Ćwiczenia fizyczne są bardzo ważną częścią terapii menopauzalnej. Regularne ćwiczenie redukuje stres, bezsenność i zmiany nastroju. Ćwiczenia są szczególnie pomocne w leczeniu objawów uderzeń gorąca do głowy. Doświadczenia przeprowadzone w Szwecji wykazały, że u kobiet które ćwiczą regularnie uderzenia gorąca występują znacznie rzadziej, a jeżeli się pojawiają to symptomy są łagodne. Doświadczenie wykazało, że wystarczy ćwiczyć 3,5 godziny tygodniowo, aby zapobiec występowaniu uderzeń gorąca. Ponadto regularne ćwiczenia fizyczne zapobiegają powstawaniu osteoporozy, obniżają poziom cholesterolu i wpływają korzystnie na zdrowie układu krwionośnego. Stosowanie różnorodnych technik relaksacyjnych i ćwiczeń oddechowych powoduje redukcję napięcia nerwowego lub często występującej depresji. Polecane są szczególnie niektóre ćwiczenia jogi oraz relaksacja za pomocą rytmicznych, głębokich oddechów.

Korzyści płynące z regularnej aktywności fizycznej podczas menopauzy

Zahamowanie utraty masy kości
Obniżenie cholesterolu we krwi
Zwiększenie odporności na stres
Poprawa krążenia oraz pracy serca
Poprawa utlenienia i odżywienia tkanek
Poprawa kondycji fizycznej
Obniżenie ciśnienia krwi
Zmniejszenie uderzeń gorąca do głowy
Poprawa nastroju i pewności siebie

Każda kobieta w wieku menopauzalnym musi być świadoma, że zadowolenie z życia i wiara we własne siły jest podstawowym czynnikiem oddziaływującym na przebieg zmian menopauzalnych. Kobieta wchodząca w ten okres może być szczęśliwa, ponieważ przeszła przez najtrudniejsze fazy życia i posiada doświadczenie i wiedzę, którymi może dzielić się z innymi.Autor: dr Andrzej Kawecki

tematy pokrewne:

>>>> Bawełniane ciuszki - Moda etyczna   - Naturalne, bawełniane ubranka wyprodukowane bez użycia chemii rolnej powinny być standardem w ubieraniu niemowląt.

>>>> Makrobiotyka to sztuka długowieczności   - Adelbert Nelissen jest uznanym na całym świecie nauczycielem zdrowego odżywiania oraz jednym z pionierów makrobiotyki. Zajmuje się makrobiotyką ponad 30 lat
nr 120 maj 2010

>>>> Kosmiczne jedzenie   - Spójrzmy na sposób jadania w aspekcie
nr 54 październik / 1999

>>>> Lekarz radzi   - Doktor Ewie Pietkiewicz-Rok, pediatrze pytania zadają mamy obecne na tygodniowym spotkaniu...
nr 54 październik / 1999

>>>> Wegetarianka w ciąży   - Gdy zaszłam w ciążę, byłam wegetarianką od prawie dziesięciu lat, a mój mąż - przez pięć...
nr 55 /

>>>> Głodówka lecznicza   - Osoby podejmujące co jakiś czas, na przykład raz w roku na wiosnę, co najmniej 10 dniową głodówkę leczniczą mogą mieć
nr 84 styczeń-luty / 2003

>>>> Trudna sztuka odchudzania   - Czy istnieje dieta doskonała?
Dlaczego dieta wysokobiałkowa szkodzi?
Czy wilczy apetyt pozwoli utrzymać figurę?
Dlaczego Natura walczy o tłuszczyk?
Czy ktoś zna otyłych wegan?

nr 67 kwiecień / 2001

>>>> GALARETOWANIE W WEGETARIAŃSKIM STANIE   - Niektóre wegetariańskie artykuły żywnościowe mogą zawierać przetworzone zagęszczacze lub żelatynę.
nr 66 marzec / 2001

>>>> DIETA A GRUPA KRWI   - W 1998 roku warszawskie wydawnictwo Mada wydało książkę Petera D'Adamo i Catherine Whitney Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi. Książka prezentuje interesującą tezę i cieszy się niesłabnącym powodzeniem...
nr 61 lipiec-sierpień / 2000

>>>> Wegetarianka w ciąży   - Gdy zaszłam w ciążę, byłam wegetarianką od prawie dziesięciu lat, a mój mąż - przez pięć. Żyliśmy w mieście, w którym pozostawanie wegetarianami było uważane za prawie normalną sprawę. ...
nr 55 /

>>>> Nowa medycyna dr Hamera   - O lekarzu propagującym bardzo nieszablonowy sposób rozumienia nowotworów i okolicznościach towarzyszących.
nr 100 październik 2005

>>>> Dieta odchudzająca   - Każda próba sterowania brzuchem przez głowę jest z góry skazana na niepowodzenie – taką wypowiedź usłyszałam niedawno z ust dietetyka.
nr 100 październik / 2005

>>>> Życie to akt natury   - Macierzyństwo daje nam, kobietom, szanse na odkrywanie swojego potencjału i własnych możliwości; przede wszystkim jednak dostarcza nam motywacji do osobistego rozwoju. Dar życia to największy dar, który zarazem otrzymujemy i ofiarujemy.
nr 103 czerwiec 2006

>>>> STEWIA - słodkie ziółko   - Stevia rebaudiana jest rośliną zielarską pochodzącą z Paragwaju, gdzie Indianie Guarani od setek lat używają jej liści głównie do słodzenia, zwłaszcza herbaty paragwajskiej zwanej mate...
nr 102 luty 2006

>>>> Rola diety   - w holistycznym podejciu do zdrowia kobiet

nr 101 grudzień 2005

>>>> Dlaczego nie lubię
budyniowego wegetarianizmu?
Część 1 
  - Z Elżbietą Margot Kosińską - specjalistką z dziedziny zdrowego żywienia,
autorką wielu artykułów o candidzie, alergiach i nietolerancjach pokarmowych rozmawia Agnieszka Olędzka

nr 89 październik/listopad 2003

>>>> Dlaczego nie lubię
budyniowego wegetarianizmu?
Część 2 
  - Z Elżbietą Margot Kosińską - specjalistką z dziedziny zdrowego żywienia, autorką wielu artykułów o candidzie, alergiach i nietolerancjach pokarmowych
rozmawia Agnieszka Olędzka

nr 90 grudzień 2003

>>>> Dlaczego nie lubię
budyniowego wegetarianizmu?
Część 3 
  - Z Elżbietą Margot Kosińską - specjalistką z dziedziny zdrowego żywienia,autorką wielu artykułów o candidzie, alergiach i nietolerancjach pokarmowych
rozmawia Agnieszka Olędzka

nr 91 luty 2003

>>>> Dlaczego nie lubię budyniowego wegetarianizmu
Część 4
Wewnętrzne Przemiany 
  - Z Elżbietą Margot Kosińską - specjalistką z dziedziny zdrowego żywienia,autorką wielu artykułów o candidzie, alergiach i nietolerancjach pokarmowych rozmawia Agnieszka Olędzka

nr 92 kwiecień-maj 2004

>>>> Czas Candidy
część 1 
  - o niebezpiecznym saprofitycznym drożdżaku bytującym w naszych jelitach, który - gdy stworzymy mu poprzez niewłaściwe odżywianie dobre warunki - rozwija się niszcząc nasze zdrowie

nr 33 maj 1997

>>>> Candido, żegnaj
część 2 
  - o niebezpiecznym saprofitycznym drożdżaku bytującym w naszych jelitach, który - gdy stworzymy mu poprzez niewłaściwe odżywianie dobre warunki - rozwija się niszcząc nasze zdrowie

nr 35 lipiec-sierpień 1997

>>>> EGZORFINY A POKARMOMANIA   - czyli DLACZEGO KOCHAMY SWOJE ALERGENY?
Zastanawia się Elżbieta Margot Kosińska - specjalistka z dziedziny zdrowego żywienia, autorka wielu artykułów o alergiach i nietolerancjach pokarmowych

nr 35 lipiec-sierpien / 1997

>>>> Ilość niszczy jakość   - O nawykach żywieniowych, szczególnie o tych kształtowanych od dzieciństwa i trudnych do zmiany, błędach żywieniowych popełnionych na niemowlęciu i innych z Elżbietą Margot Kosińską specjalistką z dziedziny zdrowego żywienia rozmawia Agnieszka Olędzka
nr 1 styczeń-luty 2007

>>>> Szczepienia - niewygodne fakty   - Są to obszerne fragmenty listu, jaki napisała pani prof dr Maria Dorota Majewska z Instytutu Psychiatrii i Neurologii, Zakład Farmakologii w sprawie szczepionek obowiązkowych w Polsce zawierających śmiertelne dawki rtęci.
nr 117 listopad 2009

>>>> LECZNICZE GONGI   - Z mistrzem gry na gongu, zielarzem – Stanisławem Olszewskim rozmawia – Agnieszka Olędzka
nr 108 lipiec-sierpień 2007


Znaleziono 25 artykułów związanych z tematem .
- [ do^góry ] - [ spis działów ] - [ antykariera ] - [ ekologia ] - [ kosmetyki ] - [ kultura ] - [ lekarze ] - [ medycyna ] - [ nieznane ] - [ rośliny ] - [ rozmowy ] - [ wegetarianizm ] - [ odżywianie ] - [ wegetarianie ] - [ zwierzęta ] -